Archiwalna wersja strony Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Aktualna wersja strony znajduje się pod adresem www.mcp.malopolska.pl
  • Dobre Praktyki

    Inwestycje dofinansowane ze środków II Osi Priorytetowej MRPO

19 listopada 2010

Biznes brief - Konferencja w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce Są młodzi, przedsiębiorczy, mają pomysł na własny biznes i wiedzą jak zdobyć unijny grant. W Centrum Kongresowym Collegium Medicum zorganizowano dzisiaj (19 listopada) żywą lekcję przedsiębiorczości dla uczniów i studentów, która odbyła się pod hasłem "Biznes brief - spotkanie teoretyków i praktyków" w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce.

Podczas konferencji, reprezentując władze samorządowe województwa, członek Zarządu Marek Sowa poinformował, że w Małopolsce wybrano właśnie 10 najważniejszy technologii, które w przyszłości zdecydują o sukcesie cywilizacyjnym naszego regionu. – Jest to dobra wskazówka dla Was - młodych przedsiębiorców. Możecie dowiedzieć się w jakich sektorach warto inwestować i prowadzić działalność. Zapewniam, że w Małopolsce nie zabraknie pieniędzy na wsparcie naprawdę dobrych projektów. Stawiamy na  młodych, którzy swoją wiedzę przekują na sukces gospodarczy regionu – zaznaczył Marek Sowa. 

Krzysztof Krzysztofiak - Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, rozpoczynając swoje wystąpienie zapytał uczestników: Kto chciałby prowadzić własną firmę? – ręce podnieśli praktycznie wszyscy na Sali. My jesteśmy po to, żeby Wam pomóc – powiedział Prezes. Następnie udzielił kilku praktycznych wskazówek – jak, kiedy i za co wystartować w biznesie.

W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości – Rafał Solecki, który przedstawił możliwości finansowania rozwoju firm z funduszy unijnych w Małopolsce oraz opowiedział o stypendiach, o które mogą się w MCP starać uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i doktoranci. Zapewniał również, że środki unijne są wciąż dostępne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a o dotację mogą ubiegać się, zarówno te przedsiębiorstwa, którą rozpoczynają swoją działalność, jak i te które mają już doświadczenie na rynku. Aktualnie o dofinansowanie mogą również aplikować instytucje otoczenia biznesu, a jeszcze w grudniu planowany jest konkurs na projekty badawcze. MCP ma także gotowy plan konkursów na cały przyszły rok.
Dobrymi praktykami w sięganiu po unijne granty na rozkręcenie własnego biznesu dzielili się ze studentami przedsiębiorcy, którzy zdobyli unijną dotację na założenie lub rozwój firmy .Przekonywali, że droga przejścia od pomysłu do realizacji jest bardzo prosta i warto podjąć ryzyko. Wystarczy dobry biznesplan i wiedza o tym, skąd wziąć pieniądze. 
O swoich doświadczeniach w aplikowaniu o dotację i rozliczaniu projektu opowiedział m.in. Pan Tobiasz Strzelecki z firmy Vitroform, który otrzymał ponad 440 tys. dotacji w ramach II Osi Priorytetowej Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Rezultatem dofinansowanego projektu są dwa nowe środki trwałe: linia do prelaminacji szkła i stacja transformatorowa. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w firmie Viroform umożliwiło produkcję szkła bezpiecznego, nietłukące się i niezwykle wytrzymałego, wykorzystywanego w branży budowlanej, chłodniczej czy motoryzacyjnej. Wyprodukowane w taki sposób szyby zainstalowano m.in. w Sukiennicach i w Muzeum Narodowym. 
O swoich pierwszych krokach w biznesie opowiadali również beneficjenci Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego: Monika Kuc  - pomysłodawczyni Centrum Dogoterapii, Anna Zasada właścicielka sklepu internetowego Czerwona Maszyna z wyposażeniem i dekoracjami wnętrz. Nietuzinkowy pomysł na własny biznes przedstawiła również Marta Skrocka z Hurra Studio, która od kilku lat prowadzi warsztaty animacji popklatkowej dla dzieci i młodzieży.

Źródło:

www.malopolskie.pl
www.marr.pl